الهی اگر خامم پخته ام کن و اگر پخته ام سوخته ام کن. خواجه عبد الله انصاری

تصویرسازی برای مقالات روزنامه و مجله از سه منظر متفاوت است. این سه تفاوت که بعضا ناشی از تفاوت‌های رسانه‌ای آنهاست در نوع نگاه و اجرای تصویرسازی قابل بررسی است.

تفاوت اول : از آنجایی که مخاطبان روزنامه نسبت به مجله عام‌تر هستند نوع تصویرسازی روزنامه هم بایستی به گونه‌ای باشد که بتواند برای عامه مخاطبان قابل فهم و درک باشد. در مجله اینطور نیست و بسته به حیطه تخصصی مجله می‌توان تصویرسازی را عمقی‌تر بیان کرد.

تفاوت دوم : در زمان برقراری ارتباط با مخاطب است. بدیهی است که در روزنامه با گیوتین 24 ساعته زمان روبرو هستیم و تصویرسازی مقالات آنهم باید در همین ظرف زمانی قابل درک باشد. برعکس در تصویرسازی مجله ، فرصت بیشتری داریم (یک هفته ، یک ماه ، یک فصل و ...) و چون زمان بیشتری داریم می‌توانیم بیان تصویرسازانه را پوشیده‌تر و پیچیده‌تر نشان دهیم. به همین دلیل هم تصویرسازی نمی‌تواند پایه و اساس لی‌آوت صفحه روزنامه باشد و اینکه بالاخره در یک صفحه روزنامه ، فقط با یک مطلب روبرو نیستیم و ممکن است چند مقاله و یادداشت در کنار هم در یک صفحه لی‌آوت شوند. اما در مجله تصویرسازی ، اسکلت لی‌آوت را تشکیل می‌دهد یعنی براساس فراز و فرود و انرژی‌های بصری تصویرسازی است که جای تیتر ، سوتیتر و متن را مشخص می‌کنیم. از آنجایی که در مجله ، مخاطب فرصت لازم برای برقراری ارتباط با تصویرسازی را دارد می‌توانیم تصویرسازی را در سرتاسر صفحه پراکنده کنیم اما در روزنامه چنین نیست.

تفاوت سوم : به نوع چاپ و کاغذ برمی‌گردد. معمولا چاپ روزنامه بصورت رول و مجله بصورت شیث است. چاپ رول بدلیل سرعت بالا ، کیفیت پایین‌تری نسبت به چاپ شیت دارد و در عوض در چاپ شیت ، با سرعت کمتری روبرو هستیم. گرماژ کاغذ روزنامه هم معمولا کمتر از کاغذ مجله است. این تفاوت نوع چاپ و کاغذ باعث می‌شود در تصویرسازی روزنامه کمتر به سراغ رنگ‌های تیره و ترکیبی با درصد بالا برویم . نیز سعی می‌کنیم تصویرسازی بصورت نگاتیو روی زمینه تیره و پررنگ قرار نگیرد تا با مشکل پشت‌زنی روبرو نشویم.

البته در این باره جای بحث وجود دارد مخصوصا که این روزها با روزنامه‌ها و مجلات خاص سروکار داریم ؛ روزنامه‌هایی که روی کاغذ گلاسه و یا مجلاتی که روی کاغذ روزنامه چاپ می‌شوند. واضح است که این استثناءها را هم باید در نظر گرفت.

برگرفته از سایت خبری رسم

+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۸۶/۱۰/۲۹ساعت 13:0  توسط میثم حاتمی | 
 
صفحه نخست
پست الکترونیک
آرشیو
عناوین مطالب وبلاگ
درباره وبلاگ
درود برشما


امیدوارم این وبلاگ برای شما
دوستان مفید واقع شود.

پیوندهای روزانه
گرافیست
آموزش مبانی هنرهای تجسمی
خط و خوشنویسی
اشک لیلی
آرشیو پیوندهای روزانه
نوشته های پیشین
بهمن ۱۳۹۰
دی ۱۳۹۰
مهر ۱۳۸۹
شهریور ۱۳۸۹
اسفند ۱۳۸۸
دی ۱۳۸۸
آذر ۱۳۸۸
شهریور ۱۳۸۸
تیر ۱۳۸۸
خرداد ۱۳۸۸
فروردین ۱۳۸۸
بهمن ۱۳۸۷
دی ۱۳۸۷
آذر ۱۳۸۷
آبان ۱۳۸۷
مهر ۱۳۸۷
شهریور ۱۳۸۷
مرداد ۱۳۸۷
تیر ۱۳۸۷
خرداد ۱۳۸۷
اردیبهشت ۱۳۸۷
فروردین ۱۳۸۷
اسفند ۱۳۸۶
بهمن ۱۳۸۶
دی ۱۳۸۶
آذر ۱۳۸۶
آبان ۱۳۸۶
آرشیو موضوعی
تصاویر
بیوگرافی هنرمندان
چاپ
تایپوگرافی
پوستر
رنگ
تاریخ
صفحه آرایی
تصویرسازی
تبلیغات
اخبار
مقالات
نشانه
کتاب شناسی گرافیک ایران
گفتگو
گرافیک محیطی
گرافیک کامپیوتری
آموزش
پیوندها
شرکت طراحی چند تخصصی پنتاگرام
تخصصی معماری
تخصصی ورزش تنیس
کامپیوتر و ریاضی
فهرست بلند بالایی از فونت های موجود در دنیا
مقالات کاربردی در زمینه نرم افزاهای گرافیکی
موضوعات متنوع گرافیکی
فروش تصاویر کاربردی
بازاریابی
خدمات طراحی و چاپ
انتشارات ava
سایت خبری رسم
گروه پژوهشی عفراوی
شبکه گرافیک ایران
وبلاگ شخصی مرجان(تصویرسازی)
گالری ترنج (امیر صداقتی)
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM